Екологічний сайт
міста
Дніпродзержинськ
Меню сайту
Форма входу
Пошук
Годинник
Календар

Таксономічна належність: Родина Півникові — Iridaceae.

 

Природоохоронний статус виду: Неоцінений.

 

Наукове значення: Субсередземноморсько-малоазійський вид на пн.-сх. межі ареалу.

 

Ареал виду та його поширення в Україні: Поширений у Центральній Європі, Середземномор’ї, Передкавказзі, пн. частині Зх. Закавказзя, Малої Азії. В Україні — Правобережний і Лівобережний Лісостеп, Степ. Адм. регіони: Кв, Чн, См, Вн, Чк, Кд, Дн, Пл, Хр, Дц, Лг, Од, Мк, Хс, Зп, Кр.

 

Чисельність та структура популяцій: Популяції локальні, стрічкового типу, численні, повночленні. На Донецькому кряжі мають площу від 2 до 45 га з середньою щільністю 13–15 особин на м2.

 

Причини зміни чисельності: Розорювання земель, надмірне випасання, рекреаційне навантаження, зривання на букети, весняне випалювання степів, вирубування лісів.

 

Умови місцезростання: На степових схилах балок і річкових долин, серед чагарників, на узліссях та в дібровах (кл. Querco-Fageteae). Характерний елемент степових угруповань кл. Festuco-Brometea. Повночленні популяції формуються переважно в лучно-степових угрупованнях союзу Fragario viridis-Trifolion montani. На справжніх степах союзу Astragalo-Stipion великі популяції не формуються, а на степових пасовищах (союз Festucion valesiacae) трапляються поодинокі особини. Мезофіт.

 

Загальна біоморфологічна характеристика: Геофіт. Весняний ефемероїд. Багаторічна трав’яна рослина 8–30 см заввишки. Бульбоцибулина з грубосітчасто-волокнистими, нерідко розірваними оболонками. Листки (3–4) вузькі, шилоподібні, з’являються одночасно з квітками і після цвітіння дуже видовжуються. Покривало 2–3-листе. Квітки білі або блідофіалкові з ніжно-бузковими смужками, приймочка жовтогаряча. Цвіте у березні–квітні. Плодоносить у травні–червні. Розмножується бульбоцибулинами та насінням.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Охороняють в Луганському, Українському степовому, Дніпровсько-Орільському, «Єланецький Степ» ПЗ, НПП «Гомольшанський», «Святі Гори», РЛП, заказниках та пам’ятках природи загальнодержавного та місцевого значення. Необхідно виявляти нові місцезнаходження з метою їх охорони, контролювати стан популяцій та вирощувати у ботанічних садах. Заборонено розорювання степів, надмірний випас, збирання рослин, весняне випалювання степів, вирубування лісів.

 

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Вирощують у ботанічних садах та на присадибних ділянках.


Господарське та комерційне значення: Декоративне.

Друзі сайту
www.eco-live.com.ua - Екологія життя, навчальний сайт на екологічну тематику Червона книга України
Статистика
Besucherzahler mail order russian brides
счетчик для сайта

Copyright © Olya
Безкоштовний конструктор сайтів - uCoz